Ar sėkmė iš tiesų priklauso nuo tavęs?

Ar kada nors susimąstėte, kokią įtaką Jūsų gyvenime turi sėkmė? Jeigu gerai pagalvotumėte, galimai prisimintumėte daug skirtingų atvejų, kai dėkojote savo sėkmei arba ją kaltinote dėl nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių. Arba daug realiau, kad lyginotės su kitais žmonėmis, pagrinde tais, kurių sėkmė atrodo dosnesnė nei Jūsų.

Siekdami vis palankesnių aplinkybių arba lengvesnių rezultatų, didelė dalis žmonių linkę pasitelkti sėkme. Kai kurie netgi ieško būdų kaip ją padidinti, pasitelkdami įvairiomis praktikomis. Tuo tarpu kiti linkę tikėti ne sėkme, o tuo, kad viskas yra jų rankose. Todėl kyla esminis klausimas: ar iš tikrųjų sėkmė priklauso nuo mūsų?

Kas yra sėkmė ir kaip ji pasireiškia?

Visų pirma, svarbu suprasti sėkmės sąvoką ir subtilybes. Galima rasti daug skirtingų paaiškinimų jai, tačiau pagrindinė, kad sėkmė apibūdinama kaip veiksmų arba įvykių visuma, kuri visiškai nepriklauso nuo žmogaus ar jo valios. Trumpai tariant, jeigu žmogui sekasi ir visos aplinkybės jam yra dosnios arba jam nesiseka ir dėl to tenka dorotis su pasekmėmis, tai yra nevaldomi ir nuo jo nepriklausomi veiksniai.

Kaip pavyzdį, galime pažvelgti į veiklą, kur sėkmė yra vienas iš dominuojančių faktorių – Twins Bet lažybos. Tam tikri žaidimai ar ruletės gali pavirsti smagia pramoga, tačiau svarbu atminti, kad ne visur žinios ar intuicija gali padėti. Tam tikruose žaidimuose viską nulemia paprastas atsitiktinumas arba, kaip kiti pavadintų, sėkmė. Net jeigu vienam žmogui visą dieną pavyksta tinkamai atspėti, o kitas be perstojo prašauna, tai yra paprasto atsitiktinumo rezultatas, kuris nuo mūsų beveik arba išvis nepriklauso.

Kartais sužaidžia psichologija

Papildomai prie sėkmės sąvokos, svarbu turėti omenyje, kad mūsų suvokimą gali nulemti ir tam tikri psichologiniai faktoriai. Vienas populiarus pavyzdys yra išgyvenimo šališkumas. Kai esame šališki, mes priimame tik tą informaciją, kuri yra patogi mūsų pozicijai arba nuomonei. Panašiai gali būti ir su sėkme. Lygindamiesi su kitais, mes galime įvertinti tik tuos faktorius, kurie įrodo, kad jiems sekasi labiau, visiškai ignoruodami kai jiems nesiseka. 

Prie to pačio galima paminėti ir esminę priskyrimo klaidą. Panaudojus tą patį lažybų pavyzdį, galima atsistoti į nesėkmingojo asmens poziciją. Iš šono žiūrėdamas į tą, kuriam sekasi, jį gali užvaldyti įvairios emocijos, kurių viršūnėje atsidurtų pyktis ir pavydas. Ieškodamas atsakymų, jis gali prieiti įvairias išvadas, tačiau, viena populiariausių yra esminė priskyrimo klaida. Šitaip mąstydamas žmogus tiki, kad laimingajam sekasi ne dėl atsitiktinumo, o dėl jo savybių visumos. Jis būtų įsitikinęs, kad tas žmogus turi palankesnį mąstymą, strategiją ir, bendrai, geresnę asmenybę. Nors tai gali neatrodyti kaip blogas dalykas, tačiau toks mąstymas iššaukia nepasitenkinimą savimi ir staigų atsakymų ieškojimą. Bėda ta, kad tokioje vietoje tų atsakymų ieškoti nereikia. Viskas išlieka sėkmės arba atsitiktinumo rezultatas, kuris negali būti valdomas, o dairytis į kitus daug naudos neatneša. Pasidavę šiai klaidai, žmonės pradeda dvejoti savimi, savo pasirinkimai, o tai gali privesti prie daug rimtesnių psichologinių problemų.

Sėkmė prieš darbą

Turbūt dažnai teko girdėti, kad reikia susikurti savo paties sėkmę. Nors tai techniškai nėra įmanoma, mes galime imtis kitų veiksmų. Vietoj to, kad laukti, kol atsiras palankesnės sąlygos, kurios gali niekada ir nepasirodyti, žmonės linkę viską griebti į savo rankas. Jie skiria laiką, dėmesį ir pastangas į darbą, kuris jiems padės pasiekti rezultatų, o tai išlieka daug patikimesnis ir palankesnis būdas negu laukti, kol nusišypsos fortūna. Tiesa, net ir tokiais atvejais gali atsirasti palankios sąlygos, kurios padės žengti link tikslo, tačiau tai turi išlikti kaip malonus bonusas, o ne pagrindas tikslo siekime.

Tai ar sėkmė iš tiesų priklauso nuo mūsų?

Trumpai tariant, mes neturime įtakos sėkmei ir mes negalime jos valdyti. Net jeigu atrodo, kad kai kuriems žmonėms pavyksta pagerinti savo sėkmę, dažniausiai tai išlieka paprastu atsitiktinumu arba valdomų faktorių rezultatas. Tai nebus naujiena, tačiau norint kažko pasiekti, privalome viską imti į savo rankas ir žengti link užsibrėžto tikslo. Na, o jeigu proceso metu pasitaikys nenumatytos aplinkybės, kurios viską palengvins arba pasunkins, svarbu atskirti, kur yra paprastas atsitiktinumas, o kur yra atsakomasis veiksmas dėl Jūsų pačių padarytų sprendimų. Pavyzdžiui, jeigu sunkiai dirbantis darbuotojas sulaukė paaukštinimo, tai gali būti ne atsitiktinumas, o sunkaus darbo ir įdėto laiko padarinys.